Saker som sammanfaller och saker man aldrig hinner

Ibland sammanfaller saker som man inte vill ska sammanfalla.
Som att jag får ett recensionsexemplar av Bokklubben vid livets slut av Will Schwalbe skickat till mig några dagar innan jag ska åka iväg och begrava min svärmor.

Min svärmor hade också cancer. Men det gick så hastigt att någon bokklubb vid livets slut blev det inte tal om; inga långa väntrumsvistelser, inga plågsamma behandlingar.

Vi hade istället en livets bokklubb, särskilt de senaste fem åren när också jag började arbeta med böcker och läsning. Och istället för att jag lånade de senaste böckerna av henne, så började hon leta efter nytt i min bokhylla varje gång hon kom på besök.

”Vad ska jag läsa nu, tycker du?”

När jag träffade min svärmor sista gången hade jag med mig Liknelseboken av PO Enquist. Hon blev jätteglad eftersom hon stod i kö på den på biblioteket, men det var långt ifrån hennes tur.

Jag hann aldrig fråga henne om hon hann läsa färdigt, eller vad hon tyckte om den.

Lämna en kommentar

Under Läsande

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s